Ιστορικό

Στην περιοχή του Αγ. Θωμά Αμαρουσίου ιδρύεται για πρώτη φορά το έτος 1931 μονοτάξιο ιδιωτικό δημοτικό σχολείο από τη δασκάλα Πετράκη Χρυσούλα.

Η περιοχή τότε ονομάζονταν Μπραχάμι Αμαρουσίου. Το 1931 η ίδια ιδρύει μονοτάξιο ιδιωτικό σχολείο αναγνωρισμένο από το κράτος, με την επωνυμία ''ΑΓΙΟΣ ΘΩΜΑΣ'' στη γωνία των οδών Διονύσου και Ιωαννίδου στο σπίτι της οικογένειας Ιωαννίδου στεγάζεται για πρώτη φορά.

Το 1935 το σχολείο από ιδιωτικό γίνεται δημόσιο και λειτουργεί σαν μονοτάξιο στο ίδιο κτίριο. Το 1949 το κτίριο Ιωαννίδου κρίνεται ακατάλληλο και μεταστεγάζεται σε άλλο οίκημα της περιοχής στην οδό Αγίου Θωμά στον Φούρνο όπως τον έλεγαν. Το σχολείο λειτουργεί σαν μονοτάξιο, μέχρι το σχολικό έτος 1952-53. Από το αρχείο του σχολείου δε φαίνεται πότε ακριβώς λειτουργεί σαν 2θέσιο και 3θέσιο.

Το Νοέμβριο του 1957 θεμελιώθηκε το νέο, διδακτήριο, όπου στεγάζεται το σημερινό σχολείο. Η εγκατάσταση των μαθητών έγινε το Δεκέμβριο του 1958 και τα εγκαίνια του νέου σχολικού κτιρίου έγιναν τον Ιανουάριο του 1959. Η αξία του οικοπέδου, 3 περίπου στρεμμάτων, ιδιοκτησίας των αδελφών Χαρίκλειας Σοφιανοπούλου και Αναστασίου Χωματιάνου εκτιμήθηκε, τότε, από ειδική επιτροπή σε 95000δρχ. Τις 37000δρχ. κατέβαλε ο δήμος Αμαρουσίου, της 26000δρχ. προαιρετικά οι κάτοικοι της περιοχής και το υπόλοιπο δώρισαν οι οικοπεδούχοι.

Η εκσκαφή των θεμελίων γίνεται με προσφορές σε χρήμα και υλικά επίσης από τους κατοίκους της περιοχής. Η ανέγερση και αποπεράτωση του διδακτηρίου πραγματοποιείται με επιχορήγηση του Δημοσίου.

Το 1961 κτίζεται ο μαντρότοιχος και το 1965 γίνεται η αποπεράτωση των αφοδευτηρίων.

Συμπληρωματικά με την λειτουργία του σχολείου αναφέρουμε και τα εξής: Από το σχολικό έτος 1953-1954 ως και το 1960-1961 δεν υπάρχουν στοιχεία για την οργανικότητα του σχολείου. Από το 1961-62 και μετά λειτουργεί σαν 3θέσιο.

Το έτος 1985 έγιναν εγκαταστάσεις μπάσκετ και βόλεϊ στο προαύλιο του σχολείου με δαπάνη και συνεργασία Ο.Σ.Κ. και δήμου Αμαρουσίου.

Το έτος 1986 έγινε γενικός υδροχρωματισμός και ελαιοχρωματισμός (εσωτερικός-εξωτερικός) του κτιρίου καθώς και στεγανοποίηση της οροφής. Την δαπάνη και εκτέλεση των εργασιών ανέλαβε ο Ο.Σ.Κ.

Το έτος 2000 μετά από τον σεισμό της Πάρνηθας του 1999 τοποθετήθηκαν τρεις αίθουσες "ΠΡΟΚΑΤ" στις ήδη 3 που υπήρχαν από το 1995.